APPI, SEE MAHE TEEMA!

Kas oled juba väsinud, et koguaeg tuututab kuskil „mahe“ ja „öko“ ja kõik brändid üritavad üksteist aina vingemate vigurite ja segasemate märgistustega üle trumbata? Üks parem, kui teine, jaa-jaa, teame-teame, vitamiinid-mineraalid, tervislik-kasulik, jah-jah…

Aga MIKS see „mahe“ teema nüüd järsku nii popp on?

Ei hakka siin keerutama, kuidas keskkonnasäästlik tootmine on kulukam ja nii edasi. Räägime otsekoheselt ja ausalt.

Mahetoit  on nagu vanaema kasvuhoone tomatid

Enamik meist teavad, kui hästi maitsevad otse varre otsast võetud tomatid. Mahlased, maitseküllased, punased, rikkalikud…SEE ONGI MAHE!

Keegi ei korja neid sealt toorelt ära, et hiiglaslikes küpsetusahjudes edasi „kasvatada“, keegi ei käi tohutu hulga keemiaga neid üle piserdamas, keegi ei lisa tomatile maitsetugevdajaid ega säilitusaineid, keegi ei käi seal kasvhoones neid solkimas, et särasilmil Sulle neid pärast ulatada ja väita, et see on hea toit.

  • Me ei söö toitu vaid selleks, et kõhtu täita.
  • Toidu söömise eesmärgiks on saada toidust organismile maksimaalselt kasulikke aineid ja energiat organismi korralikuks toimimiseks.
  • Toidust sõltub meie terviseseisund.

Tänapäeval oleme kentsakas olukorras, kuidas me peame reklaamima, et „Sööge mahetoitu!“, justkui see oleks midagi uut ja unikaalset. Tegelikult mahetoit ongi TOIT ja muud tooted on „alternatiivne toit“. Kuna masstootmise tagajärjel on toitu niivõrd palju moondatud ja inimese jaoks ikka toit jääb toiduks, siis nüüd ongi tähelepanu all tagasiminemine vanaema kasvuhoonesse, kust saaks seda õiget päris ehtsat asja.

Mis juhtub, kui me ei söö mahetoitu?

Kui meie keha ei saa kätte toidust vajalikke koguseid, mida on organismil vaja, siis me muutume jõuetuks, haigeks, ülekaaluliseks ja kurvameelseks. Iga amps peab meile midagi andma. Mõni amps rikastab punaseid vereliblesid, mõni amps annab meie ajule jõudu ja mõni amps toidab meie keha c-vitamiiniga. Kui inimkäsi astub vahele naturaalsele toidule, siis sisaldavad saadused mõnikord isegi sadades kordades vähem toitained. Milliseid ampse teed täna Sina?

Vaatame korra ainult ühte populaarset lisandit, mida me eneselegi teadmata iga päev sisse sööme, kui me ei vali mahetoitu.

Tere, naatriumglutamaat ehk E621!

Naatriumglutamaati lisatakse paljudele toitudele, eelkõige salatikastmetele, kartulikrõpsudele, pitsadele, puljongikuubikutele, külmutatud ja konserveeritud valmistoitudele ning eriti ohtralt Aasia roogadele. Ka suur osa vorste ja sinke sisaldab maitsetugevdajat.

Kahjuks ei ole naatriumglutamaadi vältimine tänapäevase toitumise puhul kõige lihtsam, kuna seda sisaldavad peaaegu kõik pooltooted ja valmistoidud, suupisted ja lihatooted. On leitud, et see põhjustab kehakaalu tõusu, kahjustades ajus isu reguleerivat keskust ning põhjustades täiskõhutunnet tekitava hormooni leptiini suhtes resistentsust. Naatriumglutamaadi söömine kaotab võime tunda täiskõhutunnet ja rahulolu pärast sööki ning põhjustab lõputu isu millegi näksimise järele.

„Korporatsioonid lisavad naatriumglutamaati enda toodetesse selleks, et odavad toorained maitseksid hästi ning inimesed jääks toidusõltuvusse, mis on tootja jaoks väga kasumlik“.

Maitsetugevdajad põhjustavad:

  • Närvilisust ja kergesti ärrituvust.
  • Rindkere punetust või valu, kuumatunnet, peavalu, südamekloppimine, liigese- ja lihasevalud, seedehäired, higistamine.
  • Maitse- ja lõhnatugevdajaid (glutamaate) seostatakse paljudes uuringutes kahjuliku mõjuga närvi- ja hormoonsüsteemile ning südametööle.See soodustab diabeeti, söögiisu tõusu ja ülekaalulisuse teket.
  • Eesti Maaülikooli professor Tõnu Püssa kinnitab oma raamatus «Toidutoksikoloogia», et glutamaatide liigtarvitamisega on seostatud Parkinsoni ja Alzheimeri tõbe, krampe, dementsust ja ajukasvajaid.
  • Naatriumglutamaat võib põhjustada maksapõletikku ja –kahjustust.

 

Nüüd olemegi jõudnud olukorda, kus mahetoodetesse suhtutakse teatava eelarvamusega, aga erinevaid lisaaineid sisaldavatesse toitudesse mitte. Kas see ei peaks olema vastupidi?

Et nüüd see pikk jutt kokku võtta, saame järeldada, et mahetoit = päris toit. Meie keha tahab elada ja ta saab seda ainult siis, kui ta sööb õiget kütust. Vastasel juhul tekivad avariid ja siis on tagajärjed kurvad. Meie tähtsaimad valikud lasuvad sellel, kuhu torkame oma kahvli.

 

Mahetoit ei ole trend. Mahetoit ei ole luksus.

Mahetoit on inimkehale vajalik toit.

 

 

Avalda arvamust

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga